سایت اطلاع رسانی گروه آموزشی زیست شناسی استان زنجان


گروه آموزشی زیست شناسی استان زنجان

حضور صندوق حمایت از پژوهشگران در اجلاس شورای جهانی پژوهش 2016


صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران در اجلاس منطقه‌ای شورای جهانی پژوهش سال 2016 به عنوان نماینده ایران شرکت خواهد کرد.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، برای نخستین بار نماینده‌ای از ایران در اجلاس منطقه‌ای شورای جهانی پژوهش که سال 2015 در کشور استرالیا برگزار شد، حضور پیدا کرد. شورای جهانی پژوهش (Global Research Council) سازمانی بین‌المللی متشکل از سران بنیاد‌های علم دنیا است که کار خود را با اهداف «بهبود ارتباط و همکاری میان بنیادهای علم دنیا»، «ارتقا و ترویج اشتراک اطلاعات و بهترین شیوه‌های همکاری تحقیقاتی»، «فراهم کردن فضایی برای جلسات منظم سران بنیادهای علم»، «استفاده از فرصت‌ها و توجه به دغدغه‌های مشترک در حمایت از امر پژوهش و آموزش»، «ارائه راهکار برای موسساتی که قصد ایجاد چشم‌اندازی جهانی در زمینه پژوهش دارند» و «بررسی ساز و کارهایی که پژوهش و جامعه پژوهشی را در عرصه جهانی حمایت می‌کنند» دنبال می‌کند.

شورای جهانی پژوهش علاوه بر اجلاس جهانی، سالیانه یک بار در قالب اجلاس منطقه‌ای تشکیل جلسه می‌دهد. در این اجلاس مدیران بین‌الملل بنیادهای علم و شوراهای پژوهشی عضو هر قاره حضور یافته و در خصوص موضوعاتی از پیش تعیین شده به بحث و سیاستگذاری می‌پردازند.

در سال 2015 اجلاس منطقه‌ای به تفکیک پنج قاره به شرح «آفریقا به میزبانی آفریقای جنوبی»، «آمریکای شمالی و جنوبی به میزبانی کلمبیا»، «آسیا-اقیانوسیه به میزبانی استرالیا»، «اروپا به میزبانی رم» و «خاورمیانه/آفریقای شمالی به میزبانی عمان» برگزار شد.

در این اجلاس دو موضوع اصلی «پژوهش میان رشته‌ای» و «جایگاه زنان در امر پژوهش» به همراه دو موضوع فرعی «ظرفیت‌سازی و همکاری پژوهشی در منطقه آسیا و اقیانوسیه» و «اخلاق در پژوهش» در دستور کار قرار داشت.

نتایج حاصل از این اجلاس به همراه نتایج دیگر اجلاس‌های منطقه‌ای شورای جهانی پژوهش به کمیته‌ای مستقل ارجاع داده می‌شود. این کمیته نیز پس از بررسی و جمع‌بندی، نتایج نهایی را جهت بررسی و تصمیم‌گیری در اجلاس اصلی شورای جهانی پژوهش که در سال 2016 و در کشور هندوستان برگزار می‌شود، مطرح می کند تا سران شوراهای پژوهشی و بنیادهای علمی جهان در خصوص آن به بحث و تبادل نظر پرداخته و نتیجه‌گیری نهایی را به عمل آورند.

صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران در اجلاس سال 2016 نیز به عنوان نماینده ایران شرکت خواهد داشت.

انتهای پیام_________
منبع : ایسنا